Az utóbbi idők lakberendezési trendjei között egyre népszerűbbek a régit és az újat harmonikusan mixelő változatok. A letisztult minimalizmus mellett egyre erőteljesebben jelen vannak az olyan stílusok, amelyekben a vintage elemeké a hangsúly, a fenntarthatóság jegyében a természetes anyagokat helyezik előtérbe, vagy éppen a vidék hangulatát idézik meg. Az idei év kedvelt irányzatai közül következik három hangulatos és szeretnivaló trend.
Grandmillenial – modern nosztalgia
A stílus a régi idők otthonának hangulatát, értékeit idézi vissza, de a „nagyis” miliő helyett egy különleges, friss összhatást eredményez a megfelelő arányban vegyített modern és vintage elemek kombinálásával. Az elnevezés is a hajdani (vagy annak kinéző) tárgyak újra használásának vágyára utal, arra a főként fiatal generációnál megjelenő nosztalgia érzésre, melynek nyomán a régi, nagyszülői otthonok ízléses vintage tárgyait szívesen látják modern otthonaikban.
A nosztalgikus élményt elsősorban a díszítőelemek, az organikus motívumok adják. Továbbá a klasszikus bútorok, különösen a füles, vagy szoknyás fotelek, a hagyományos kanapék, a régies stílusú komódok, lerakóasztalok, fodros párnák, a szizálszőnyegek. a redőzött lámpaernyők, és jellemzően a chintz minták. Utóbbiak jellegzetes, apró virágmintázatok, amelyek a textileken és a tapétákon is jól érvényesülnek. A stílus gyakori színei a sötétkék, a narancs, a smaragdzöld.
Eco chic – elragadó és környezetbarát
A környezetvédelem, a fentarthatóság, az újrahasznosítható anyagok használata a lakberendezésben is fontos szemponttá vált. Az ökotudatos szemlélettel a stílusosságról sem kell lemondani, az eco chic lehetővé teszi, hogy mindkét kívánság teljesüljön. Kerüli a műanyag vagy gyorsan cserére szoruló, gyenge minőségű anyagokat, ellenben kedveli a természetes anyagokat. A bútorok, a kiegészítők, a dekorációk fontos alapanyaga a fa, a rattan, a bambusz, a tengeri fú, a szövött, fonott ökotextilek, az ökobőr, a gyapjú, a szizál, a juta, a szárított növények. Ebből következően színeiben is a természettel harmonizál, alkalmazza a barna összes árnyalatát és a további földszíneket, valamint a fehéret, annak tört változatait, a feketét és a terrakottát. Jellemzőek az alacsony ágyak és fekvőbútorok, puffok, pihenő fotelek, a gyertyák, a natúr textíliák, a lenvászon, a pamut, a kerámia, a kő. Nem törekszik a tökéletes elrendezésre, sokkal inkább a lazaság, a tárgyak rögtönzött elhelyezése jellemzi.
Cottage stílus – nyugalmat árasztó otthonosság
Nem meglepően a vidéki stílus esetében is a legfőbb alapanyag a fa, legyen szó rusztikus bútorairól vagy a látszó gerendákról, burkolatokról, a most különösen divatos világos árnyalatokban is. A textíliák szintén természetes anyagokból készülnek, és előszeretettel viselik a csíkos, kockás, vagy virágmintákat, ám mindezt teszik visszafogott, halvány színekben. A pasztell zöld, a fehér, a barna, a kék és a szürke világos árnyalatai biztosan megtalálhatóak az ilyen stílusban berendezett otthonokban. Alapvetően is jellemzi a világosság, a rengeteg természetes fény, a hófehér falak, amelyeken belül az eklektika jegyében keverednek a rusztikus bútorok az egyedi régiségekkel, a vintage tárgyakkal, a füles fotellel, fa komódokkal, üveges vitrinekkel. Sok-sok textil használatával ad teret a minták játékosságának, a párnák, ágytakarók, terítők, szőnyegek mind-mind a vidéki nyugalom, otthonosság érzését erősítik.