Köztudott, hogy a megfelelően kialakított munkahelyi miliő jó hatással van a produktivitásra, az alkotói fantáziára, az ott dolgozók közérzetére. Persze az esetek többségében nagyrészt a tulajdonoson múlik az iroda kialakítása, de azért a munkavállalók számára is akad néhány ötlet a személyes környezet hangulatának formálásához.
Az iroda berendezését érdemes lakberendezőre bízni, nagyobb cégek, vállalatok esetében szakemberek segítik a kialakítását, ám a kisebb vállalkozások esetében gyakorta a tulajdonos, a vezetőség ízlése a meghatározó. Akárhogy is, érdemes az ott dolgozók véleményét is kikérni bizonyos kérdésekben, hiszen a mindennapokban ők az elsődleges „felhasználók”, a jó hangulatú, hatékony munkavégzéshez pedig nagyban hozzájárul az élhető, barátságos irodai környezet.
A tágas, szellős terek, a zsúfoltság mellőzése alapvetően meghatározza egy irodabelső hangulatát, az irodabútorokkal teletömött, szűkös közlekedőkkel nehezített helyiségek lehangoló, feszültségkeltő hatással bírnak. A közlekedésre szánt útvonalak esetében ideális legalább egy méter távolságot hagyni, míg bizonyos bútorok között az 50-60 cm-t. Fontos, hogy elég hely legyen a szekrény, vagy irattartó ajtainak, fiókjainak teljes nyithatóságához, hogy ne ütközzünk úton-útfélen egy bútor sarkába, hogy útvonal tervező nélkül is eljuthassunk az irodahelyiség egyik pontjából a másikba. Érdemes a világos, pasztellszínek használatára törekedni, a bézs, a sárga árnyalataiban gondolkodni, amelyek nem csak tágítják, harmonikusabbá is teszik a teret, míg a sötétebb színek inkább a bútorok esetében, vagy kiegészítő, dekorációs elemeken jelenjenek meg. Egy-egy vidám, erőteljesebb színű szőnyeg, polc, vagy íróasztali lámpa megtöri a komorabb összképet, és a kreativitásra is jó hatással lehet, a lényeg, hogy a helyiségnek legyen stílusa. A rendezettség különösen fontos, a munkaállomásokon a személyes környezet átláthatósága, rendben tartása nem csak hatékonyabbá, hanem kényelmesebbé is teszi a munkavégzést. A személyes tárgyaknak, fotóknak, kabaláknak szinte minden íróasztalon helye van, azonban ügyeljünk arra, hogy lehetőleg ne foglaljanak nagyobb helyet az munkafelület 15 százalékánál. A zöld növényekkel tarkított teraszok, pihenősarkok mellett az irodába is becsempészhető a természet, a fa, a kő, a természetes fény és a növények használatával.
Az irodai berendezés fontos bútora a forgószék, a személyre szabható kényelmet leginkább kiszolgáló, összetett mechanikákkal ellátott ergonomikus forgószékek mellett, a modern kárpitokkal, kényelmi funkciókkal ellátott székek ellensúlyozzák leginkább a hosszas ülőhelyzetbe kényszerítettség negatívumait.
Az irodák közösségi terei közül talán az étkező, amely a legtöbb munkahelyen megtalálható, akár egy kisebb konyhával kiegészítve. Az étkezők kialakításakor a hangulatos összkép mellett a praktikum is fontos. A bútorok, az étkezőszékek asztalok esetében is elérhetőek az anyagukban és kialakításukban strapabíróbb, jól tisztítható, ugyanakkor mutatós és divatos darabok.