JAPANDI, A KIFINOMULT OTTHONOSSÁG STÍLUSA
A japán és a skandináv stílus finomra hangolt mixe a japandi, mely az utóbbi idők egyre népszerűbb lakberendezési irányzataként vonult be a köztudatba. A japandit a természetesség, a letisztultság, a harmónia és az elegancia jellemzi, mindaz, amely egy kifinomult otthon hangulatát meghatározza.
Míg a skandináv stílus az egyszerűségével és meghittségével operál, addig a japán a természetességével teszi különlegessé a japandit, amely egyben a két életérzést is megtestesíti. Azaz a jóllétre és a bensőséges hangulatra törekvő skandináv hygge-t, valamint a lassított élettempóra és megelégedettségre épülő japán wabi sabit (lásd még bejegyzésünket: Hygge és Lagom – skandináv életöröm a lakberendezésben).
A japandi megjelenésében otthonos, minimalista, funkcionális, miközben meglep egy parányi tökéletlenséggel is. Utóbbi a már említett wabi sabi hatásának köszönhető, mely a lakberendezésbe is beépülve a természetes anyagokat helyezi előtérbe, a visszafogottságot és a neutrális árnyalatokat. A japandi messzire kerüli a zsúfoltságot, az erős díszítettséget, viszont annál inkább kedveli a minimalista jegyeket, a tágas, átjárható tereket. Az egyszerűsége mellett sikkes és stílusos, a berendezési tárgyak ízlésesek és funkciójuk van. A kanapékon, foteleken szolid mennyiségben használatosak a párnák, puha takarók, ugyanakkor kedveltek a jól kihasználható dohányzóasztal szettek, a különleges lámpák, a fából és fémből készült bútorok, étkezőszékek és étkezőasztalok, a kerámia vagy kő tárgyak. A természetes anyagok közül jellemző még a bambusz és a rattan anyagok használata, a nádból, gyékényből font tárgyak, szőttesek és elmaradhatatlanok az itt-ott elhelyezett nagyobb zöld növények is.
Harmonikus színek nyugalma
Az otthonos, harmonikus légkört a megfelelő színekkel és a számunkra jelentéssel bíró tárgyakkal érhetjük el. Ám ennél a stílusnál fontos, hogy a kiegészítők mennyiségét mértéktartóan kezeljük és ne zsúfoljuk őket. Fontos, hogy rendezett, szellős és könnyen áttekinthető miliőt kapjunk.
A falakon és bútorokon, dísztárgyakon a fekete, a pasztell rózsaszín és a szürke különféle árnyalatai a nyerők, a sötétebb tónusok érdekes kontrasztot adnak a természetes anyagok árnyalatival. A skandináv stílusra jellemző bézs, törtfehér, kék és zöld mellett a japán stílus barna, olíva, terrakotta földszínei egyidejűleg jelennek meg. Kevés fényt használ a japandi, a jellemzően azok is irányítottak, és nem szórtak, a bútorok soha nem mintásak, inkább egyszínűek, letisztult vonalvezetésűek és minimalista elrendezésűek: kevés tárgy, kevés bútor, szellősen elhelyezve. A dekorációknál a funkcionális, nagyobb darabok kerülnek előtérbe a kisebbekkel szemben, a kevesebb-több elvét követve, aprólékosan összeválogatva.
Ahogy a színeknél, úgy a formák esetében is alapvető a kontrasztok szerepe. Éppen ezért jól összeilleszthetőek az egymástól eltérő formájú bútorok, a japán bútorokra jellemző kidolgozottság és a skandináv rusztikusság, hiszen az összhangot ezúttal pont a szembetűnő, kifinomult különbözőségek biztosítják.