Egy helyiség berendezését megelőzően érdemes meghatározni, hogy milyen színkombinációkat szeretnénk viszontlátni, melyek legyenek az alapszínek, milyen kontrasztokkal emelnénk ki a fókuszpontokat, mely kiegészítők illenek majd a tervezett színvilághoz.
Ha döntöttünk a hangulat, a stílus jellemzőiről, hogy az adott miliő otthonos, meghitt vagy inkább merész, feltűnő legyen, gondoljuk végig azt is, hogy világos vagy inkább mélyebb színű teret szeretnénk-e.
Ezt követően, első lépésként az alapszíneket válasszuk ki, a padlóét és a falakét. Válasszuk ki a fókuszpontot vagy fókuszpontokat, azokat a részleteket, berendezési tárgyakat, amelyekre a figyelmet szeretnénk ráirányítani, az alapszínektől eltérő színnel, mintával, strukturált felülettel, kontraszttal hangsúlyozni. A kiegészítő tárgyakat és textileket a már meghatározott színvilághoz igazítsuk.
A monokróm színkombináció közkedvelt, egy adott szín különböző árnyalataiból, sötétből és világosból egyaránt összeállítható. A monotónia elkerülése érdekében mindenképp használjunk mintás vagy strukturált felületeket is a választott színből.
Ám jól tud működni egy alapszín és egy kontrasztszín párosítása, kétharmad-egyharmad arányú megjelenítése is. Ráadásul az időközben esetleg megunt kontrasztszínt bármikor lecserélhetjük, ezzel egy új és friss mixet alkotva.
A merészebbek három színből is összhangot teremthetnek. Ezek lehetnek mind erőteljes, vagy tört, illetve tiszta színek kombinációi, fél-egynegyed-egynegyed arányban.
Natúr színek, természetesség
A legutóbbi lakberendezési trendek között egyre népszerűbbek azok, amelyek a természetességet hangsúlyozzák. A fa, illetve fahatású bútorok, komódok, rusztikus étkező-, dohányzó-, vagy íróasztalok, a naturális dekorációk, a rattan, bambusz székek fokozzák a különleges atmoszférát.
Minden divatos, ami természetes, szelíd puhaságot kölcsönöz az adott térnek. Használhatjuk a fahéj, a narancs, a csokoládé, illetve a meleg őszi színeket, vagy skandináv harmóniát teremthetünk a tiszta, világos tónusokkal, kiegészítve bézzsel, halványkékkel, világosszürkével vagy zölddel. A textilekkel feldobott, melengető részletek, a kanapéra halmozott párnák, plédek, a bársony, a kötött, szőtt textilek, puffok, mobil ülőalkalmatosságok otthonossá, barátságossá teszik a nappalit. Minél több valódi anyagot használunk, annál komfortosabbá varázsolhatjuk.
Hangulatos fények
A természetesség, a környezettudatos szemlélet a lakberendezés többi, így például a világítás területén is megjelent. Ennek hatására közkedveltek a háncsból, bambuszból, rattanból, nádból, vagy éppen tengerifűből készült lámpabúrák. Az anyaghasználat miatt különleges alakzatban kivetülő fények izgalmas játéka nagyban emeli a szoba hangulatát. A fekete, a fehér, a szürke, a homok, az aranybarna, illetve, a gömb, henger vagy éppen szögletes lámpabúrák mind színeikben, mind formájukban nyugalmat árasztó kiegészítői a természetes egyszerűségre törekvő berendezésnek.