A harmincas években a tárgykultúra fejlődését lelassította ugyan a háború, ám nem törte meg, fejlődése az ötvenes években új lendületet vett és vezető ágává vált a lakáskultúra. Az egyéni formákat, az anyag minőséget és a kézműves hagyományokat előtérbe helyező skandináv design bútorai, lakberendezési tárgyai különösen nagy sikert értek el. A skandináv országok közül Dánia az ülőbútorok tervezésében és kivitelezésében jelentős szerepet játszott.
Arne Jacobsen – Hangya, Hattyú, Tojás
Arne Jacobsen (1902-1971) dán építész és designer a koppenhágai művészeti akadémián tanult építészetet. Kiemelkedő rajztehetsége volt, így egy ideig festőnek készült, ugyanakkor korán elkezdett ülőbútorokat is tervezni. Berlinben, az 1927-28-as években ismerkedett meg Mies van der Rohe és Gropius munkáival. Számos lakóház és középület mellett nagyszámú ülőbútort, háztartási eszközt is tervezett, legtöbbször az új épületek számára. Munkáihoz új anyagokat, a rétegelt fát, az acélt, a plexiüveget ipari gyártási módszerekkel alkalmazta.
Jacobsen 1951-ben készítette el a három, könnyű fémlábon álló Hangya széket, amelynek ülő- és háttámlája egyben, hajlított-préselt fából készült. Ennek a székcsaládnak a tagjaként született meg a 3107-es számú széke is, amely csaknem 5 millió példányban talált gazdára, és amely aztán a dán bútorgyártás ikonikus darabjává lett. A kezdetben fekete és fehér, lakkozott szék számtalan árnyalatban vált elérhetővé a későbbiekben.
Bútorai közül kiemelkednek a luxus jellegű, játékos vonalú, de kényelmes, forgatható fém lábkereszten álló Tojás és a Hattyú elnevezésű székei is. Ezeket szintén az általa tervezett koppenhágai Royal Hotel épülete számára tervezte sok más bútorral, lámpával és textillel együtt.
Finn Juhl - Törzsfőnök szék
Finn Juhl (1912 – 1989) az első nemzetközileg elismert dán bútortervező volt. Építészeti tanulmányait a koppenhágai Királyi Akadémián végezte. Saját tervező irodáját 1945-ben nyitotta meg, de tervei már ezt megelőzően is híressé váltak, 1942-ben például saját otthonának terveivel nyert díjat, a hangulatos koppenhágai ház napjainkban lakásmúzeumként működik. Juhl a bútortervezés és az építészet területén is rendkívül tehetséges volt, a két terület ismereteit kombinálva, saját, egyedi ötleteit valósította meg. Egyik legismertebb bútora az úgynevezett Törzsfőnök szék 1949-ből, egyben tervezői újításának is ragyogó példája: a szék ülését és hátát elválasztotta a fából készült kerettől. Székeinek ülőfelületei általában kárpitozottak voltak, és sokkal inkább a formára, mint a funkcióra helyezte a hangsúlyt, ezzel szakítva elődei hagyományaival. Ugyanakkor a tervezésüknél szem előtt tartotta a felhasználói szempontokat, székeinek nagy részét a széles és mély ülőrész, illetve az ergonomikusan hajlított háttámla jellemezte.
Hans J. Wegner – A Szék
A dán bútor másik reprezentánsa Hans J. Wegner (1914 – 2007), a skandináv formatervezők kiemelkedő egyénisége volt. Munkáiban főként a hagyományokra, a műves kialakításokra, a tiszta formákra helyezte a hangsúlyt, amelyeket hosszas kísérletezések előztek meg. Az egzotikumhoz való vonzódása jelenik meg az 1943-ban tervezett Kínai széken, míg az 1947-es Páva széket a közismert, angol Windsor szék hagyományai ihlették, ám első piaci sikereit az „Y” székének köszönheti. A legnagyobb sikert az 1949-ből származó Round karosszék hozta meg számára, amelyet egyszerűen csak „a Szék”-nek is neveznek, és amely kényelmes, karcsú, egyszerre hagyományos és modern. Sikeres fogadtatásának inspiráló hatására Wegner újabb modellek sorát tervezte meg ezt követően, a fém és rétegelt lemez felhasználással készült bútorai mellett, igazán ismertté fa székei tették.
A skandináv stílusú darabok közül - többek közt - a következő modellek webáruházunkból is megrendelhetők: