Egy tetőtéri otthon berendezése sok szempontból eltérhet a megszokott, szabályos formájú területekétől. Lehet, hogy macerásabb, esetleg több utánajárást igényel, viszont számtalan kreatív, egyedi megoldásnak ad teret.
A tetőtér ellen sokszor felhozott „nyáron túl meleg, télen túl hideg” érve a megfelelő, gondos szigeteléssel és szellőzéssel védhető ki. Fontos a minőségi nyílászárók használata, amelyek a megfelelő helyekre beépítve védenek a kánikula, a magas páratartalom és a penészesedés ellen is. Az ablakok elé általában függöny kerül, ez azonban csak a tetőtér függőleges falainál lehetséges, a ferde síkoknál inkább a berendezés színeivel harmonizáló belső, illetve külső árnyékolók célszerűek, amelyek sötétítőként és hővédőként is funkcionálhatnak.
A mesterséges fényforrások elhelyezését itt is érdemes alaposan átgondolni. A lámpákat inkább az oldal- és mennyezeti falakra tervezzük, a tetőtérben válaszfalként előszeretettel használt gipszkartonok nem igazán alkalmasak erre.
A világos árnyalatok, a pasztellszínek tértágító hatása különösen érvényes egy alacsonyabb tetőtéri lakás esetében, míg a nagy belmagasságot optikailag kicsit összenyomhatjuk, ha a plafont néhány árnyalattal sötétebbre festjük. A függőleges falakon vagy egy-egy falrészen használhatunk mélyebb színeket. A látható gerendák különleges, hangulatos velejárói egyes tetőtereknek, ezeket megtarthatjuk eredeti színeikben, vagy lefesthetjük a falak árnyalatával megegyezőre is.
Bútorok a tetőtérben
Ízlés kérdése, de tervezéskor a sok válaszfal, a sok kis helyiségekre tagolás helyett érdemes az élhetőbb, nagy tereket előnyben részesíteni. A belmagasság, a falak dőlésszöge sok esetben befolyásolja a bútorok magasságát, méretét is. A speciális kialakítású, szegletekkel, beugrókkal bonyolított terekbe nem minden esetben találunk kész bútorokat, elképzelhető, hogy egyedi méretűekre, gyártásúakra is szükség lesz. Ám alapvetően a berendezés nagy része beszerezhető az áltagos méretű és formájú bútorkínálatból is. A gyerekszobában praktikusan használhatóak például a több funkciós, emeletes ágyak, amelyek alsórészén játékkuckó, vagy tárolóhely alakítható ki. A manzárd ablakok alatt pedig praktikusan elhelyezhető az íróasztal, amellyel így biztosítva van a megfelelő természetes fény is a tanuláshoz. A hálószobában az ágy elhelyezésénél hagyjunk elég helyet a kényelmes felüléshez, felálláshoz, ahogy a fürdőszobában a kádból, tusolóból való kilépéshez, vagy a konyhapult akadálymentes használatához. Vizuálisan a nappalit is a világos színű bútorokkal tágíthatjuk, a légiesebb fotelek, dohányzóasztalok, kanapék ezt a hatást erősítik a robusztusabb modellekkel szemben. A zsúfoltságot elkerülhetjük, ha a bútorokat hosszanti irányban helyezzük el, a klasszikus szekrények helyett pedig a zárt vagy nyitott polcok variálhatóságát használjuk ki.
A berendezés stílusát is nagyban meghatározza a tetőtér kialakítása, a méretei, zegzugossága. A nagy belmagasságú, loft hatású terekben jól mutatnak az ipari stílusú bútorok, akár néhány retro modell, míg például a gerendákkal ékesített helyiségekben a skandináv, a shabby chic, vagy a vintage stílusjegyeket viselő berendezés lehet a nyerő.