A kényelmes vásárlás és az igényeinek megfelelő termékek ajánlása érdekében kérjük, fogadja el az ehhez szükséges cookie-kat a "Rendben" gombra kattintással. Ezzel meg tudjuk őrizni beállításait és preferenciáit, illetve az Ön által megtekintett oldalakat, amely jobb vásárlási élményt biztosít. Választását később bármikor módosíthatja. 

Az adatfeldolgozással kapcsolatos további információkról itt olvashat bővebben:

Adatvédelmi tájékoztató

GYAKORI LAKBERENDEZÉSI HIBÁK

2016. 10. 25. 10:53:39

Tény, hogy lakberendező segítségével könnyen és sikeresen rendezhetjük be lakásunkat, de szakember híján mi is sokat tehetünk azért, hogy kellemes és kényelmes tereket hozzunk létre, olyan otthont, ahol jól érezzük magunkat. Összegyűjtöttük a leggyakrabban elkövetett lakberendezési hibákat, illetve felsorakoztattunk néhány tanácsot, amelyek segítségül hívhatóak, ha magunk rendezzük be otthonunkat.

Méretek

szellős nappaliAmikor egy kisebb lakásba költözünk, bizony előfordul, hogy a meglévő bútoraink zsúfolttá teszik új otthonunkat, összenyomják a szobát, hiszen kisebb területtel kell gazdálkodnunk, amelyhez passzolnia kell a bútorok méretének és mennyiségének is. Érdemes például skandináv stílusban gondolkodni, a jellemzően szellős, tágas benyomást keltő, könnyed, hajlított bútorokkal nem foghatunk mellé egy kis léptékkel mért térben sem. A nappaliban elkerülhetjük a túlzsúfoltság hatását azzal is, ha a különböző funkciókat például az olvasósarkot, munkaszegletet, vagy éppen a társalgó rész elkülönülését szőnyegekkel, olvasó- vagy állólámpával jelezzük.

Persze a nagyobb lakásba költözéskor is hasonló lehet a helyzet, ilyenkor a tágas helyen elvesznek azok a berendezési tárgyak, amelyek előző otthonunk méreteihez alkalmazkodtak. A magas belmagasságnál a túl sok alacsony bútor jelentéktelenné válik, a szoba nem csak üressé, hanem hangsúlytalanná is.

Fontos, hogy a szobának legyen egy fókuszpontja, amely lehet egy kellemes kanapé, egy szőnyeg, egy látványos függőlámpa, kandalló vagy éppen egy méretes ablak is. Továbbá egy fő irányvonalunk a berendezésre vonatkozóan. elképzelésünkben pedig egy rendszer, amelyhez tartani tudjuk magunkat.

Rendezett dekoráció

A túlzsúfoltságot nem csak túl sok bútorral, hanem a túl sok dekorációval is előidézhetjük. A kisebb-nagyobb gyűjteményeinket rendezetten, polcokra, a gyűjtemény stílusával összhangban lévő, karakteres szekrénykékbe rendezhetjük. Ezeket a tárgyakat különféle, szín, anyag, stílus szerint is szortírozhatjuk, egy-egy látványosabb darabot akár egyedi világítással is kiemelhetünk.

A rendezettség egyébként is lényeges a harmonikus berendezés kialakításában, bátran selejtezzünk minden olyan darabot, amely rontja az összhatást. Elegánsak az egységesen hosszú függönyök, szemben a különböző hosszúságokban feldobott, a szoba stílusától elütő textíliákkal, míg a falra helyezett képek, emléktárgyak esetében is törekedjünk a szemmagasságban való elhelyezésre. Nem kell mindent egyszerre megvásárolnunk, hagyjuk, hogy lépésről-lépésre alakuljon az adott tér, míg eléri végleges megjelenését.

Színek

színes gyerekszobaA színek hatásáról, harmonikus használatáról sokat hallhattunk már (bejegyzésünket a témáról Színezzük ki a lakást címmel olvashatják), sokan mégis talán itt követik el az egyik leggyakoribb hibát. Érdemes előbb kigondolni a textíliák, bútorok színét és csak ezt követően, ehhez igazítani a falakét. Nem probléma, ha szeretjük az erőteljes, eleven színeket, de ezekkel bánjunk csínján a nagy felületeken, hatásosabb és harmonikusabb eredményt érhetünk el, ha csak egy-egy élénk színű felülettel próbálkozunk. Lehetőleg kerüljük az azonos színű és mintázatú bútorokat, mert unalmassá és jellegtelenné tehetik az összhatást, ahogy az sem célravezető, ha minden szobát más-más színűre festünk. Ezzel feldaraboljuk a lakást, ahelyett, hogy nem egyforma, de egységes, arculatra törekednénk. Egy szobán belül sem ajánlatos túl sok színt használni, ezzel vibráló, feszélyező hatást érhetünk el, inkább ugyanannak a színnek a különféle árnyalatival rukkoljunk elő.

Világítás

A világítás is előzetes tervezést igényel, hiszen a funkcionalitáson túl, nagymértékben befolyásolja az adott tér hangulatát. A mesterséges megvilágításnál fontos a helyi és általános, illetve a szórt vagy irányított fények okos kiválasztása a funkciónak megfelelően (erről bővebben A lakás fényei bejegyzésünkben is olvashatnak).

Mit, hova helyezzünk?

A kényelemes munkavégzést nagyban segíti, ha odafigyelünk arra, hogy a dolgozószoba, háló, nappali munkaterületein mit, hová helyezünk. Például milyen távolságra helyezzük a televíziót a kanapétól, vagy kedvenc fotelünktől, hogy az íróasztal-monitor-forgószék hármasának jól megválasztott, ergonómiailag optimális beállításait használjuk, hogy a konyhában a különböző munkafelületek összhangban legyenek a technológiai sorrenddel.

Otthonunk stílusa lehet minimál, vintage, retro, skandináv, rusztikus vagy egyéb, esetleg valamely jól megválasztott keverék, a lényeg, hogy tükrözze egyéniségünket, érezzük magunkénak és tudjunk azonosulni vele, ha pedig nagyon elveszettnek éreznénk magunkat a lakberendezés területén, bátran kérjünk tanácsot szakembertől.

Tartalomhoz tartozó címkék: lakberendezési stílusok