A skandináv stílus tagadhatatlanul a legnépszerűbb lakberendezési stílusok egyike. Nem csoda, hiszen kifejezetten vonzó tulajdonságokkal rendelkezik, főbb jellemzői közé tartozik az egyszerűség, a letisztult vonalvezetés, a világosság, a természetesség és a funkcionalitás. A stílus és irányzatainak sajátosságaiból összegyűjtöttük a legfontosabbakat.
A klasszikus változat a természetességre épít, mind színeiben, mind alapanyagaiban: a meleg barna, a fehér és a szürke világos árnyalataival, kevés feketével, jellemzően fa alapanyagok használatával. Ennek a stílusnak is vannak irányvonalai, amelyek a hagyományos jellegzetességeket megtartva, de néhány lényeges eltéréssel vívtak ki népszerűséget. Ám legyen szó bármely irányzatáról, a praktikum, a rendezettség, az ergonómia és a funkcionalitás elengedhetetlen sajátosságok.
Skandináv változatok
Nálunk talán a New Nordic irányzat a legismertebb, amely jellemzően fehér, illetve egy ragyogóan világos miliőt eredményez. A fehér falakkal, padlóval, világos bútorokkal, természetes anyagokkal, a halványszürke, a krém és a fehér árnyalataival, illetve itt-ott némi feketével vagy wengével kombináló New Nordic az elegancia és otthonosság érzetét nyújtja.
Ennek ellentéte – legalábbis a színeket tekintve – a Dark Nordic, amely, ahogy a neve is utal rá, a sötét tónusokat részesíti előnyben. Azaz sötétszürke, kék vagy zöld falakkal hátterezi a skandináv stílusú berendezést.
A Dark Nordic-nál vidámabb Scandi Chic szereti a visszafogott sárgát, a narancsot, a világos kéket, rózsaszínt és az aranyat, amelyeket a fehér ellensúlyozására használ. Az akár virágmintás anyagok mellett, a bőr kanapék, fotelek, a selyem és pamut szövetek fokozzák a természetesség érzését.
Ugyanakkor fellelhető a skandináv stílus népies változata is, amely a letisztult és naturális elemeket a kézműves darabokkal kombinálja. A világos falak adta háttér előtt ezúttal a megszokottnál színesebb dekorációk jelennek meg: figurális díszek, színes szőttesek, szőnyegek, lámpák és gyertyák.
Az etno hatással volt skandináv stílusra is, így jöhetett létre a Nordic Ethnic, amely a megtartott alapjegyekhez adagolja az afrikai, ázsiai, indiai hatású elemeket. Színes, tarka mintákkal, meleg árnyalatokkal töri meg a fehér békéjét, változatos és izgalmas miliőt hozva létre.
És végül essen néhány szó a Gusztáv stílusról is, amely a XVIII. században a svéd, III. Gusztáv király uralkodásának idejére vezethető vissza. A francia barokk hatását magánviselő, ám annál sokkal kevésbé díszített, a neoklasszicizmust képviselő irányvonal. A mértéktartóbb, egyszerűbb formájú, fa bútorok letisztult, geometrikus mintázattal, ugyanakkor világos festéssel jelennek meg. A komódok, szekrények, székek, ágyak klasszikus faragásúak, a berendezés változatossága, a sokféle textúra a vidéki rezidenciák hangulatát idézi.
A skandináv stílus bútoraira mindenekelőtt a kényelem jellemző, alapvetően minimalista megjelenésről van szó, bútorai funkcionálisak és könnyen kezelhetőek. Gyakoriak a tárolós dohányzóasztalok, a térelválasztóként is működő polcok, nyitható kanapék, kényelmes fotelek. Hangsúlyos dekorációi a gyertyák, gyertyatartók, különféle tárolók, változatos keretű képek, puha takarók, szőnyegek és díszpárnák.
A skandináv nagy előnye, hogy jól variálható más stílussal is, a benne rejlő lehetőségeket kihasználva nyugodt és kényelmes otthon teremthető.